Menu Flyout

Athletic Hall of Fame

Doane College Athletic Hall of Fame, established in 1996, honors athletes, teams and coaches for their achievements at Doane College. This is currently the only award that allows induction posthumously. (given every year)

Award Date Last Name First Name Maiden Class Year City State
1996 Alf Raymond   1928    
1996 Bartek Steven   1984, 1997E Lincoln NE
1996 Best Raymond   1961 Aurora CO
1996 Davis Fred   1969 Richton Park IL
1996 Dutcher James   1940    
1996 Grant Leslie   1969    
1996 Green Larry   1970 Port Arthur TX
1996 Haylett Ward   1926    
1996 Kuzelka Thomas   1930    
1996 Mason Elizabeth Nienkamp 1986 Firth NE
1996 Pallett James   1930    
1996 Papik Elvin   1950 Lincoln NE
1996 Skinner Clinton   1963 Sun Lakes AZ
1997 Green John   1973 Parker CO
1997 Koinzan Craig   1970 Highlands Ranch CO
1997 Kristufek Donald   1938    
1997 Lovercheck William   1959 Omaha NE
1997 Peart Mario   1975 Lincoln NE
1997 Sallier Michael   1971 Port Arthur TX
1998 Beile Fredric     Crete NE
1998 Erickson Robert   1957    
1998 Gissler Alan   1971 Osceola NE
1998 Halsey Amy Baker 1989 Chambers NE
1998 Larson Gregg   1987 Malcolm NE
1999 Burge Anita Salsman 1978 Grant NE
1999 Grossart Rex   1950    
1999 Nelsen Dennis   1966    
1999 Ulmer Michael   1977 Texarkana TX
1999 White Dean   1963 Argyle TX
2000 Dondlinger Dennis   1966 Grand Island NE
2000 Fye Ed   1982 Denton NE
2000 Kasparek Kenneth   1953 Lincoln NE
2000 Rous Connie Hugen 1988 Martin SD
2000 Weber Wayne   1944, V12    
2001 Barth Kenneth   1951 Crete NE
2001 Boutwell Luther   1936    
2001 Cotton Rick   1979 Lincoln NE
2001 Harsin Darren   1983 Blair NE
2001 Lothrop John   1968 Crete NE
2001 Nienkamp Meredith Nienkamp 1990 Marietta GA
2002 Belka Wilson   1941    
2002 Harsin Regan ten Bensel 1986 Syracuse NE
2002 Jasnoch Myron   1958 Ogallala NE
2002 Mitchell Glenn   1970 Omaha NE
2002 Nolin Trudi Veerhusen 1991, 1995E Omaha NE
2002 Vyhnalek Donald   1957 Fairmount IN
2003 Asher Lori Stueckrath 1989 Centennial CO
2003 Holbrook Kathleen Holbrook 1983 River Falls WI
2003 Rozdalovsky Lester   1946 Schaumburg IL
2003 Schelstraete Paul   1970 Crete NE
2003 Sura Peter   1966 D-78464 Konstanz  
2004 Eggen Gib   1951 Vancouver WA
2004 Grosscup Buford   1943 Lincoln NE
2004 Jasnoch Mary Lou Jasnoch 1979 Kearney NE
2004 Konicek Richard   1952    
2005 Bradley Merri Kaye Bell 1992 Crete NE
2005 Fitzgibbon Lavern   1936    
2005 Ramsey Harland   1960 Rathdrum ID
2005 Schnacker Kathleen Waggoner 1989 Topeka KS
2006 Fye Marty   1983 Crete NE
2006 Gerner Leonard   1946 Bonham TX
2006 Minnick Catherine Russell 1993, 1998E Broken Bow NE
2006 Rhoadarmer Heather Rhoadarmer 1995 Lincoln NE
2007 Kobes Frank   1936    
2007 Velloff Gene   1962 Memphis TN
2007 Williams Cindy Peterson 1992 Overland Park KS
2008 Baumann John   1990 Stillwater OK
2008 Maaske Marissa Maaske 1996 Honolulu HI
2008 Schwenk Fran     Liberty MO
2008 Symonsbergen David   1993 Crete NE
2009 Steinmeyer Gene     Maryville MO
2009 Weeder Einspahr Suzanne Weeder 1994 Seward NE
2010 Hoffman Brian   1987 Norfolk NE
2010 Hunt Richard   1971 Londonderry NH
2010 Undefeated Football Teams     1966-1969    
2012 NAIA Women's Outdoor Track & Field National Championship team     2001 & 2002